Ako odstrániť škvrny od džúsu, kávy alebo vína

on

|

views

and

comments

Pozná to asi väčšina ľudí. Stačí chvíľka nepozornosti a nevzhľadná škvrna alebo fliačik na koberci či sedačke je na svete. Čo ale s tým? Než kvôli tomu začnete nekompromisne vyhadzovať inak zachovanú výbavu vašej domácnosti či šatníka, vyskúšajte pár overených babských rád, ako sa najčastejších typov škvŕn zbaviť.

Nie je nič nepríjemnejšie, než keď vám na obľúbenej blúzke či vašej pohodlnej sedačke vznikne fľak, na ktorý žiadny bežný čistiaci prostriedok sám neplatí. Ale čo s tým? Tieto problémy pozná väčšina gazdiniek. Našťastie už na ne existuje aj zopár overených trikov. Aké sú to? Možno vás prekvapí, aké jednoduché a ľahké sú spôsoby čistenia aj odolných škvŕn. Navyše vás poteší aj fakt, že na ne platí to, čo máte bežne k dispozícii doma a vo svojej kuchyni.

Na škvrny od vína platí soľ
Najmä škvrny od červeného vína sú na svetlom nábytku či koberci veľmi vidieť. Pokiaľ sa vám ale doma nechtiac zvrhne pohár, je zbytočné začať klamať a nadávať nad tým, akú máte smolu. Namiesto toho radšej vyskúšajte overené babské rady so soľou. Ako na to? Škvrnu čo najrýchlejšie zasypte väčším množstvom soli, ktoré sa odvíja predovšetkým od veľkosti poliateho miesta. Jedna štipka vám ale rozhodne stačiť nebude ani v prípade malých fliačikov. Soľ na poliate miesto naneste čo najrýchlejšie a nechajte pôsobiť aspoň štvrť hodiny až dvadsať minút. Dokáže dokonale vstrebať tekutinu a vytiahne aj červené farbivo.

Pokiaľ sa jedná o škvrnu na oblečení alebo napríklad na obruse či látkovom poťahu, soľ z miesta potom odstráňte a oblečenie ešte vyperte. Ak sa však jedná o škvrnu na koberci alebo na nábytku, nechajte soľ pôsobiť ešte o niečo dlhšie, ideálne aspoň hodinu. Potom ju vysajte a celý postup ešte raz zopakujte. Nakoniec koberec očistite navlhčenou hubkou alebo handričkou namočenou v teplej vode.

Čo s fľakmi od džúsu?
Neviete ako úspešne zatočiť s nežiaducimi škvrnami od džúsu? Čerstvé škvrny ľahko odstránite ich prelievaním vriacou vodou. Keď bude váš obľúbený nábytok alebo tričko dostatočne opláchnuté, dajte ho ešte vyprať do práčky, alebo ho aspoň ručne vyčistite. Škvrny by mali zmiznúť. Pokiaľ ale na poliatom mieste napriek tomu ešte zostane nepatrný fliačik, polejte ho citrónovou šťavou a skúste znova vyčistiť. Budete možno prekvapená, ako tento pomerne jednoduchý trik funguje.

S kávou rýchlo pod kohútik
Ak sa počas dôležitej porady alebo počas práce na počítači polejete kávou, nezúfajte. Dôležité je predovšetkým konať čo najrýchlejšie. V prvom rade si dajte tiež pozor na čistenie svojho obľúbeného kúsku horúcou vodou. Na rozdiel od kávy samotnej totiž škvrnám od nej, podobne ako fľakom od čaju, horúca voda nesvedčí. Poliate miesto teda čo najrýchlejšie vložte pod prúd studenej vody. Na postriekaný nábytok alebo koberec postačí, keď priložíte na vrch handričku namočenú v studenej vode. Pokiaľ je to možné, vložte zároveň suchú utierku alebo handru aj pod tkaninu, aby mohol absorbovať prebytočnú vlhkosť. Handričky dôkladne prepláchnite a celý postup zopakujte.

Na poškvrnenú oblasť potom nakoniec nasypte trochu pracieho prášku, jedlej sódy alebo na ňu kvapnite tekuté mydlo. Nechajte čistič chvíľu pôsobiť a potom miesto znova dôkladne opláchnite alebo utrite. V prípade poliateho oblečenia potom ihneď dajte svoj obľúbený módny kúsok ešte do práčky. Čo sa týka nábytku či koberca, po prvotnom procese odstránenia najvýraznejších fliačikov, zhodnoťte jeho zostávajúcu mieru znečistenia. Keď to bude potrebné, nechajte ho dočistiť profesionálmi. V prípade, že sa vám škvrnu podarilo úplne alebo skoro úplne odstrániť, použite pokojne len vlastné účinné prostriedky a škvrnu s nimi ešte znova sama očistite.

Share this
Tags

Must-read

Zrnková káva: Spoznajte exotické chute z rôznych kútov sveta

Pokiaľ si radi vychutnáte šálku kvalitnej kávy, je kľúčový výber tej správnej zrnkovej kávy. Ponuka je rozmanitá, každý tak nájde to pravé podľa svojich...

Zaobstarajte si novú kabelku

Chystáte sa do práce, na rande alebo na shopping s kamarátkou? Kúpte si kabelku na každú príležitosť napríklad v spoločnosti Humanic. Do kabelky by sa...

Plavky, ktoré padnú ako uliate každej postave

Leto klope na dvere a je najvyšší čas, aby ste si vyhliadli plavky, ktoré budú sedieť vašej postave, a zároveň sa páčiť vašim očiam!...
spot_img

Recent articles

More like this