Česká pošta mení logistiku balíkov pre celú Európu

on

|

views

and

comments

Už v septembri začne v mošnovskom Ostrave Airport Multimodal Parku fungovať nové triediace centrum Českej pošty. Úplne jedinečný multimodálny húb o veľkosti bezmála 30 tisíc metrov štvorcových poskytne napojenie na letiskovú, diaľničnú aj vlakovú sieť. Do Mošnova budú putovať zásielky predovšetkým z Ázie, odtiaľ sa rozvezú vlakom či kamiónmi po celej Európe.
Investície za 100 miliónov korún
Areál v Mošnove je najväčšou investíciou v modernej histórii Českej pošty vo výške stoviek miliónov korún. Týmto krokom chce Česká pošta zásadne navýšiť kapacitu balíkovej siete a spracovanie zásielok a tiež vyriešiť neuspokojivý stav logistickej siete v regióne.
,,Mošnov bude výkladnou skriňou nielen logistiky, ale celej Slovenskej pošty. Našou stratégiou je maximálne využívať našu prepravnú chrbticovú sieť. Vďaka novému centru sa logistický systém ešte viac posilní a bude zásadnou oporou Českej pošty. Unikátna logistická sieť je to, na čom môžeme a chceme stavať našu budúcnosť,“ hovorí generálny riaditeľ Českej pošty Roman Knap.

V Mošnove sa počíta s novým balíkovým triediacim strojom s väčším hodinovým výkonom a lepšími technologickými parametrami, než majú súčasné stroje v regióne v Olomouci av Ostrave. Vďaka tomu bude možné strojovo triediť takmer 95 % balíkových zásielok (teraz toto číslo dosahuje v regióne 73 %).

„Nemá zmysel draho opravovať zastarané zariadenia. Práve preto bude mošnovský húb vybavený úplne novým strojom, jeho inštalácia je naplánovaná na prvý polrok roku 2023.“, hovorí Knap.

Blízko letiska aj D 1
Celý komplex je navrhnutý tak, aby operatíva zamestnancov na ploche bola čo najefektívnejšia. Celkom v Mošnove čaká 400 pracovných miest, z toho prvých sto by malo začať v hale pracovať už počas tohto roku.

„V blízkosti sa nachádza medzinárodné letisko Leoša Janáčka a nadväzuje na leteckú dopravu, ktorá posilní náš medzinárodný obchod. Ďalšou výhodou je neďaleká diaľnica D1 a tiež železničná trať. K dispozícii máme ľahko dostupné koľajisko, ktoré nám po prvýkrát v histórii Slovenskej pošty pomôže otvoriť kontajnerový terminál a obsluhovať kontajnerovú dopravu. Práve tá je jednou z našich strategických aktivít v strednodobom horizonte,“ komentuje rozhodnutie Martin Kment, riaditeľ Divízie logistiky Českej pošty.

Do nového areálu sa presťahujú existujúce triediace centrá z Ostravy a Olomouca. Náklady na modernizáciu týchto zastaraných prepravných uzlov, zvýšenie ich kapacít a modernizáciu vybavenia by boli neekonomické a ich kolaps by podľa súčasných trendov hrozil niekoľko málo rokov. Pri súčasných objemoch balíkových zásielok už pracujú za hranicou svojich kapacít.

Share this
Tags

Must-read

Ochráňte efektívne svoj majetok vďaka domácemu alarmu

Domov je pre každého z nás tým najcennejším. Akým spôsobom ho účinne ochrániť? Podľa čoho vybrať vhodný alarm? Naučte sa vybrať vhodný alarm Domové alarmy pomôžu...

Pergola vytvorí útulné miesto aj na vašej záhrade

Pergola sa môže stať štýlovým doplnkom vašej záhrady. O čo vlastne ide a aké typy pergol existujú v súčasnosti? Pergola ozdobí každú záhradu Na definíciu pergoly...

Podľa čoho vybrať gripy na bicykel

Gripy predstavujú dôležitú súčasť výbavy pre bicykel. Ako vybrať tie najlepšie a na ktorých parametroch pri nákupe predovšetkým záleží? Ako vybrať gripy na bicykel Výber gripov...
spot_img

Recent articles

More like this