Česko najskôr dostane z ropného embarga výnimku do polovice roku 2024

on

|

views

and

comments

Európska komisia navrhla pre Česko výnimku z embarga na ruskú ropu do polovice roku 2024.

Návrh Európskej komisie, aby Česko malo výnimku z embarga na ruskú ropu do polovice roku 2024, ide podľa premiéra Petra Fialu dobrým smerom. Fiala dnes ČTK povedal, že Česko o návrhu naďalej konštruktívne rokuje, preto nechce predvídať jeho konečnú podobu. Veria však v dobré riešenie. Česko by podľa ministra priemyslu a obchodu Jozefa Síkelu mohlo mať zaistené dostatočné dodávky ropy z iných ako ruských zdrojov do konca roku 2024.

„Návrh ide dobrým smerom, ale stále o ňom konštruktívne rokujeme s partnermi v rámci EÚ. Nechcem predvídať konečnú podobu, ale verím v dobré riešenie,“ povedal dnes ČTK Fiala.

Síkela uviedol, že Česko by mohlo mať zaistené dostatočné dodávky ropy z iných ako ruských zdrojov do konca roku 2024. Rieši predovšetkým navýšenie kapacity v Transalpínskom ropovode TAL. „My sme v prvom kroku vyjadrili presvedčenie, že by sa to dalo stihnúť do konca roku 2024 a samozrejme otázkou je, ako k tomu pristúpime,“ uviedol dnes minister na tlačovej konferencii.

Česko je podľa Síkelu pripravené investovať do zvýšenia kapacity ropovodu nad rámec svojho súčasného päťpercentného podielu. V súčasnosti rokuje o tom, že by celé navýšenie kapacity bolo v prospech SR. Pokrok v rokovaniach je podľa Síkelu dôležitou súčasťou toho, aby sa SR pripojila k šiestemu únijnému sankčnému balíčku. „My potrebujeme buď uistenie, že dostaneme dostatok ropy a pohonných hmôt z iných zdrojov, alebo potrebujeme rozumieť technickému riešeniu, ako to bude zaistené,“ dodal.

Komisia v stredu v rámci šiesteho balíka sankcií za ruskú inváziu na Ukrajinu navrhla do konca roka úplne ukončiť dovoz ropy z Ruska. Návrh pôvodne počítal s ročnou výnimkou pre Maďarsko a Slovensko, ktoré sú na kľúčovej energetickej surovine z Ruska najviac závislé. Budapešť aj Bratislava však návrh odmietli podporiť s požiadavkou výrazne dlhšieho prechodného obdobia. Čas na zabezpečenie dostatočných zásob prúdiacich ropovodom TAL z juhu Európy si vyžiadala aj česká vláda.

Európska komisia navrhla pre Česko výnimku z embarga na ruskú ropu do polovice roku 2024, pre Maďarsko a Slovensko až do konca rovnakého roku. S odkazom na diplomatický zdroj to dnes napísala agentúra Reuters. Upravený návrh nových sankcií proti Rusku, ktorý všeobecne počíta s ukončením dovozu ruskej ropy na konci tohto roka, začali dnes ráno prejednávať veľvyslanci členských krajín Európskej únie.

V snahe presvedčiť štáty váhajúce s jeho podporou prišla podľa spomínaného zdroja Reuters únijná exekutíva s niekoľkými ďalšími ústupkami vrátane podpory investícií do novej ropnej infraštruktúry.

Komisia v stredu v rámci šiesteho balíka sankcií za ruskú inváziu na Ukrajinu navrhla do konca roka úplne ukončiť dovoz ropy z Ruska.

Návrh pôvodne počítal s ročnou výnimkou pre Maďarsko a Slovensko, ktoré sú na kľúčovej energetickej surovine z Ruska najviac závislé. Budapešť aj Bratislava však návrh odmietli podporiť s požiadavkou výrazne dlhšieho prechodného obdobia. Čas na zabezpečenie dostatočných zásob prúdiacich Transalpínskym ropovodom TAL z juhu Európy si vyžiadala aj česká vláda.

Dnešný návrh jej tak podľa Reuters dáva čas do júna 2024. Pokiaľ by sa podarilo kapacitu ropovodu navýšiť skôr, má pre Česko začať platiť embargo už pred spomínaným dátumom. Návrh teraz počíta aj s európskou podporou investícií do novej infraštruktúry či zmiernením hospodárskeho dopadu embarga.

Úpravy sa týkajú aj plánovaného zákazu prepravy ruskej ropy tankermi z krajín EÚ, s ktorým malo problémy najmä Grécko. Namiesto pôvodne navrhovaného mesačného prechodného obdobia teraz počíta s trojmesačnou lehotou.

Share this
Tags

Must-read

Ochráňte efektívne svoj majetok vďaka domácemu alarmu

Domov je pre každého z nás tým najcennejším. Akým spôsobom ho účinne ochrániť? Podľa čoho vybrať vhodný alarm? Naučte sa vybrať vhodný alarm Domové alarmy pomôžu...

Pergola vytvorí útulné miesto aj na vašej záhrade

Pergola sa môže stať štýlovým doplnkom vašej záhrady. O čo vlastne ide a aké typy pergol existujú v súčasnosti? Pergola ozdobí každú záhradu Na definíciu pergoly...

Podľa čoho vybrať gripy na bicykel

Gripy predstavujú dôležitú súčasť výbavy pre bicykel. Ako vybrať tie najlepšie a na ktorých parametroch pri nákupe predovšetkým záleží? Ako vybrať gripy na bicykel Výber gripov...
spot_img

Recent articles

More like this