Doprajte svojej domácnosti čistotu a poriadok

on

|

views

and

comments

Jar a s ním aj Veľká noc už sú za dverami, ale vy doma stále nemáte upratané, ako ste si predstavovali? Neustále odkladáte neodkladateľné, pretože sa vám nechce? Tieto pocity poznáme takmer všetci. Skúste na to ísť inak. Prečistite svoju domácnosť s našimi tipmi, ktoré vám ušetria námahu a vašu domácnosť dokonale zútulnia. Ako na to a aké sú hlavné zásady poriadneho upratovania?

Komu by sa chcelo do povinne naplánovaného dôkladného upratovania? Pravdou je, že asi len málokomu. Lenže podľa odborníkov má čistý a uprataný dom mnoho benefitov. Keď pominiete menšiu prítomnosť prachu, baktérií a fakt, že veci, ktoré potrebujete, už nemusíte hľadať, je tu ešte jedna nesporná výhoda.

Poriadok prináša dobrú náladu a nové nápady
Uprataná domácnosť, v ktorej má každá vec svoje miesto, má blahodarný vplyv aj na našu psychiku. Pomáha upokojiť sa, uľahčuje premýšľanie a je možné si vďaka nej tiež lepšie utriediť svoje myšlienky, hodnoty aj priority. Skrátka vám umožní trochu si prečistiť hlavu a dodá nové nápady a dobrú náladu. A to už stojí za to, si doma poriadne upratať, nemyslíte? Naše tipy vám navyše otravné upratovanie pomôžu uľahčiť.

Multitasking sa vypláca
Aby ste predchádzali nekontrolovateľnému hromade neporiadku všade okolo, využívajte metódu zvanú multitasking. Túto metódu pre jej praktickosť ocenia aj váš partner, pretože nezaberie veľa času a vašu domácnosť bude udržovať neustále v dostatočnom poriadku. Pri všetkom, čo práve robíte, sa snažte zapojiť viac činností naraz. Napríklad počas voľných chvíľok v priebehu varenia priebežne umývajte špinavý riad. Keď čakáte, kým sa vám napustí vaňa, zoberte mop a stihnite rýchle upratovanie kúpeľne. Až si pôjdete umývať ruky, umyte rovno umývadlo a vyleštite zrkadlo v kúpeľni. Kedykoľvek pri prechode medzi miestnosťami uvidíte, že sa vám niekde vália veci, ktoré patria inam, upracte ich. Až potom príde na skutočné a dôkladné veľké upratovanie toto „preventívne upratovanie“ rozhodne oceníte. Navyše s ním nebudete mať toľko práce.

Čerstvý vánok v botníku aj v skrini
Slnečné a teplé dni sa blížia, takže zimnú bundu, kabát alebo čižmy pravdepodobne nejakú dobu nevyužijete. Zimné oblečenie preto radšej upracte na spodnejšiu poličku alebo dajte kamkoľvek nabok, aby nezaberalo miesto vašim letným outfitom. Tento spôsob oceníte najmä vo chvíli, keď nemáte v skrini dosť miesta. Na oblečenie, ktoré práve nenosíte, sa vám môžu hodiť praktické úložné boxy. Tie potom ľahko uložíte napríklad na skriňu či pod posteľ. Rovnako postupujte aj v prípade upratovania botníku. Okrem toho sa zamerajte aj na oblečenie, ktoré nenosíte. Odhodlajte sa a pošlite ho ďalej. Venujte ho kamarátke alebo prípadne odneste do kontajnera na textil. Vášmu šatníku tak doprajete svieži vánok a budete sa v ňom aj lepšie orientovať pri výbere outfitu na ďalší deň.

Babské rady na umývanie okien
Väčšina žien vám dá za pravdu, že do umývania okien sa nepúšťa viac ako niekoľkokrát do roka. Lenže prach, peľ, smog z ulice, ale aj sneh či dážď okna dokážu poriadne zamazať. Ako ich umyť rýchlo a bez námahy? Okrem šikovných pomocníkov v podobe moderných čističov okien si možno vystačíte aj s babskými radami.

Najskôr sa pustite do parapetov, ktoré dôkladne umyte mydlovou vodou. Nevynechajte ani rámy okien a žalúzie. Potom okná umyte vlažnou vodou s prípravkom na čistenie okien, do ktorého prikvapnite trochu octu. Dôležitý je aj typ handričky, ktorou okná umývate. Obyčajný látkový totiž môže púšťať na okná chlpy, takže kazí celkový výsledok vašej namáhavej práce. Voľte preto radšej handričku z mikrovlákna. Hodiť sa vám bude aj šikovná stierka na okná, ktorá prípadné chĺpky odstráni. Nakoniec okná ešte raz vyleštite čistou handričkou.

Zapojte svojho partnera
Nebojte sa do domácich prác zapojiť aj svojho partnera, ktorý vám určite milo rád pomôže. Rozhodne neodmietajte ponúkanú pomoc. Je niečo, čo na domácich prácach priamo neznášate? Poproste o to priamo svoju drahú polovičku. Iste sa nájde spôsob, ako mu to neskôr oplatíte. Účinné a veľmi výchovné je aj dôsledné zapojenie vašich detí do upratovania domácnosti. Pamätajte na to, že nie ste jediná, kto u vás doma býva. Nie je teda žiadny dôvod, prečo by ste museli zvládnuť všetko sama.

Technologické vychytávky? Povedzte im áno
Ak máte pocit, že vaši domáci upratovací pomocníci sú už zastaraní, urobte si radosť a kúpte si niektorú z technologických vychytávok. Chytrí pomocníci ako napríklad robotický vysávač, parný mop, čistič okien a ďalšie výkriky techniky vám upratovanie dokonale spríjemnia. Navyše sa možno postarajú o to, že vás upratovanie začne baviť a bude pre vás zároveň oveľa jednoduchšie. A kto by nechcel získať trochu elánu do upratovania?

Share this
Tags

Must-read

Ochráňte efektívne svoj majetok vďaka domácemu alarmu

Domov je pre každého z nás tým najcennejším. Akým spôsobom ho účinne ochrániť? Podľa čoho vybrať vhodný alarm? Naučte sa vybrať vhodný alarm Domové alarmy pomôžu...

Pergola vytvorí útulné miesto aj na vašej záhrade

Pergola sa môže stať štýlovým doplnkom vašej záhrady. O čo vlastne ide a aké typy pergol existujú v súčasnosti? Pergola ozdobí každú záhradu Na definíciu pergoly...

Podľa čoho vybrať gripy na bicykel

Gripy predstavujú dôležitú súčasť výbavy pre bicykel. Ako vybrať tie najlepšie a na ktorých parametroch pri nákupe predovšetkým záleží? Ako vybrať gripy na bicykel Výber gripov...
spot_img

Recent articles

More like this