Loďou až do centra Děčína. Prvé tohtoročné verejné prístavisko na Labe otvorené

on

|

views

and

comments

Priamo v centre Děčína bolo uvedené do prevádzky verejné prístavisko pre malé rekreačné lode. Plavidlá tak môžu kotviť hneď pri nábreží pod mestskou knižnicou a stáť tu 48 hodín. Ide o prvú zo série verejných prístavísk, ktoré Riaditeľstvo vodných ciest tento rok na Labe vybuduje. Pribudne ďalších deväť, jedno bude modernizované.
Nové plávajúce mólo, dlhé 36 metrov, kopíruje aktuálnu úroveň hladiny v rieke a je vybavené odbernými stĺpikmi na pripojenie plavidiel na elektrinu a pitnú vodu.

„Posádky plavidiel určite ocenia mólo nízko nad hladinou, s pohodlným prístupom po rampe z nábrežia. Pripojenie na elektrinu je pomocou čipovej Prístavnej karty, používanej už dnes na Labe v Dolných Zálezloch či Nučniciach a Liboteniciach, ale aj v ostatných prístavoch Vltavy a Baťovho kanála. Novinkou na Labe je prípojka na doplnenie nádrží loďou pitnou vodou,“ hovorí riaditeľ Riaditeľstva vodných ciest Lubomír Fojtov.

Verejné prístavisko pre návštevníkov mesta priplávajúce na lodiach doteraz v Děčíne nebolo a boli tak odkázaní na použitie vysokých nábrežných múrov vhodných len pre veľké lode alebo improvizované vyviazanie pri šikmom brehu.

„Rieka Labe je neodmysliteľne spätá s históriou i súčasnosťou mesta Děčína. Vznik prístaviska pre malé plavidlá vítame, projekt bezpochyby podporí intenzívnejšie spolužitie s najväčšou českou riekou, podporí cestovný ruch a turistom ponúkne zázemie pre ich pobyt v našom meste,“ hovorí primátor mesta Jiří Anděl.

Ďalšie prístavisko na Labi
Program výstavby verejných prístavísk bude pokračovať modernizáciou móla v Litoměřiciach a výstavbou nového prístaviska malých plavidiel v Mělníku. Zahájená bude tiež výstavba prístavísk v Ústí nad Labem, Roudnici nad Labem, v Štetí, v Brandýse nad Labem, Čelákoviciach, Nymburku, Poděbradoch av Kolíne.

„Nevyhnutnou podmienkou pre využívanie vodných ciest na rekreačnú plavbu je dostatočne hustá sieť bezpečných verejných prístavísk. Naším cieľom je uľahčiť turistom na lodiach nielen vlastnú plavbu, ale aj spoznať jej okolie, a to za pomoci moderných prístavísk, ktoré plavcom ponúka funkčné zázemie,“ povedal pri slávnostnom otvorení minister dopravy Martin Kupka.

Stavba prebiehala dlhšie, než sa predpokladalo. K zdržaniu došlo aj preto, že dlhé 4 mesiace museli vyrobené železobetónové pontóny čakať na dostatok vody v Labe, aby bolo možné ich po vode presunúť z prístavu Děčín-Loubí do ich cieľovej polohy na Smetanovom nábreží.

Náklady vo výške 33 miliónov korún financoval Štátny fond dopravnej infraštruktúry.

„Vítame vznik nového verejného prístaviska v Děčíne, pretože rekreačná plavba na Labe má veľký potenciál, ktorý bol limitovaný chýbajúcou infraštruktúrou. Vodná turistika hrá v regióne Českého Švajčiarska veľkú úlohu, môžete plávať na rafte, na parníku pokojne až do Drážďan alebo novo zakotviť rekreačné lode priamo v centre Děčína,“ hovorí riaditeľ všeobecne prospešnej spoločnosti České Švajčiarsko Ján Šmíd.

Share this
Tags

Must-read

Ochráňte efektívne svoj majetok vďaka domácemu alarmu

Domov je pre každého z nás tým najcennejším. Akým spôsobom ho účinne ochrániť? Podľa čoho vybrať vhodný alarm? Naučte sa vybrať vhodný alarm Domové alarmy pomôžu...

Pergola vytvorí útulné miesto aj na vašej záhrade

Pergola sa môže stať štýlovým doplnkom vašej záhrady. O čo vlastne ide a aké typy pergol existujú v súčasnosti? Pergola ozdobí každú záhradu Na definíciu pergoly...

Podľa čoho vybrať gripy na bicykel

Gripy predstavujú dôležitú súčasť výbavy pre bicykel. Ako vybrať tie najlepšie a na ktorých parametroch pri nákupe predovšetkým záleží? Ako vybrať gripy na bicykel Výber gripov...
spot_img

Recent articles

More like this