Pergola vytvorí útulné miesto aj na vašej záhrade

on

|

views

and

comments

Pergola sa môže stať štýlovým doplnkom vašej záhrady. O čo vlastne ide a aké typy pergol existujú v súčasnosti?

Pergola ozdobí každú záhradu

Na definíciu pergoly môžeme okrem iného siahnuť do slovníka. Technický náučný slovník o nej konkrétne hovorí, že sa jedná o lubie ľahké konštrukcie, porastené popínavými rastlinami, ktoré tvoria vzdušné zastropenie.

Stretnete sa s ňou najčastejšie v záhradách alebo v parkoch. Ide svojho druhu o stavbu s okrasným účelom. Patrí tak do rovnakej kategórie ako altány a otvorené verandy. Niekedy sa ako pergolové systémy označujú aj markízy, ktoré však patria do spektra tieniacej techniky a konštrukčne sú od pergol odlišné.

Vzhľadom na to, že pergola môže pôsobiť aj veľmi honosne, býva doplnkom aj záhrad zámockých. Rovnakú parádu ale vytvoria aj pri bežnom rodinnom dome. Riešená môže byť ako samostojná, prípadne sa kotví napríklad k fasáde nehnuteľnosti.

Najmä to, aby bola zarastená zeleňou, už u moderných pergol nie je vyslovene nutné. Ale samozrejme si rastliny ako skrášľujúce prvok svojej záhrady stále voliť môžete. Obľúbená je hlavne vínna réva, pnúca ruža alebo trubač.

Moderné pergoly ponúkajú široké spektrum materiálov

Dnes už tieto prístrešky dokážu ozvláštniť exteriér samy o sebe. Vyrábajú sa najčastejšie z dreva, prípadne z moderného hliníka.

Okrem materiálového prevedenia by sme ďalej mali zohľadniť aj prípadnú veľkosť budúcej pergoly. Tá sa bude odvíjať od plánovaného účelu využitia. A pozor, v prípade, že je pergola väčšia ako 25 m2, počítajte s nutnosťou požiadať o stavebné povolenie.

Voliť je možné tiež rôzne varianty tienenia. Strecha tak môže byť pokrytá pevnými doskami z polykarbonátu či sklolaminátu, prírodne vyzerajúcim rákosím, prípadne tiež klasickou látkou. Obyčajný plast sa vzhľadom na nízku životnosť príliš neodporúča, naopak asfaltové šindle sú veľmi trvanlivým riešením. Pokročilé riešenie predstavujú zaťažiteľné lamely.

Už máte o svojej pergole jasno? Trenčianska značka Zatienieme ponúka realizáciu pergol v Bratislave, domovskom Trenčíne a ďalších miestach Slovenska.

Share this
Tags

Must-read

Ochráňte efektívne svoj majetok vďaka domácemu alarmu

Domov je pre každého z nás tým najcennejším. Akým spôsobom ho účinne ochrániť? Podľa čoho vybrať vhodný alarm? Naučte sa vybrať vhodný alarm Domové alarmy pomôžu...

Podľa čoho vybrať gripy na bicykel

Gripy predstavujú dôležitú súčasť výbavy pre bicykel. Ako vybrať tie najlepšie a na ktorých parametroch pri nákupe predovšetkým záleží? Ako vybrať gripy na bicykel Výber gripov...

Automatické hodinky

Automatické hodinky sú mechanické hodinky doplnené samonaťahovacím mechanizmom, ktorý zaisťuje naťahovanie pera v hodinkách bez nutnosti náťahu ručného. Týmto hodinkám sa tiež hovorí automaty...
spot_img

Recent articles

More like this