Podľa čoho vybrať gripy na bicykel

on

|

views

and

comments

Gripy predstavujú dôležitú súčasť výbavy pre bicykel. Ako vybrať tie najlepšie a na ktorých parametroch pri nákupe predovšetkým záleží?

Ako vybrať gripy na bicykel

Výber gripov je do značnej miery otázkou osobného vkusu aj pohodlia. To sa však odvíja od niektorých základných parametrov konkrétneho výrobku.

Zohľadniť tak pri nákupe musíte predovšetkým:

  • tvar
  • ergonómiu úchopu
  • dĺžku
  • priemer
  • materiál

Materiál

Čo sa týka materiálu, najčastejšie sa stretnete s gumou alebo tvrdenou penou. Guma je tuhšia a umožňuje vytvoriť špeciálnu profiláciu, ktorá uľavuje rukám, prípadne aj dokáže účinne tlmiť nežiaduce vibrácie. Ďalšia možnosť predstavuje aj silikón, ktorý je mäkký a antibakteriálny. Najlacnejším materiálom je potom v tejto sfére je plast, ktorý ale nevie príliš dobre tlmiť.

Tvar

Gripy môžu byť kruhového prierezu. Ten možno považovať za tradičné riešenie, ktoré na trhu ešte stále prevažuje. Anatomicky tvarované modely, ktoré ponúkajú pretiahnutú plochu, však v poslednej dobe nadobúdajú stále výraznejšiu popularitu. Obľúbené sú tieto varianty s rozšírenou časťou hlavne pri dámskych bicykloch.

Ergonómia úchopu

Tvar súvisí s ergonómiou úchopu. Prečo sa oplatí na tento parameter dbať? Jednoznačne nejde len o vizuálny dojem. Ergonómia úchopu predovšetkým zaručuje dobrú oporu dlane. Vďaka rovnomernému rozloženiu tlaku tak tieto gripy zamedzujú nepríjemným bolestiam a ďalším zdravotným komplikáciám.

Dížka

Gripy sa vyrábajú v rôznych dĺžkach. Štandardný rozmer je 130 mm, niektoré výrobky ponúknu aj 135 mm a viac, predĺžená dĺžka môže byť až 170 mm. V takom prípade už si ale musíme skontrolovať spôsob montáže, nie vždy je možné grip na riadidlá inštalovať.

Priemer

Rovnako tak sú pre tieto cyklistické doplnky voliteľné priemery. Vnútorný priemer sa pri žiadnom vyhotovení nelíši, ale rôzni výrobcovia ponúkajú odlišné vonkajšie priemery. Tie sa pohybujú medzi 28 a 34 mm. Najčastejšie si športovci volia priemer 30 alebo 32 mm, ktorý dobre padne do ruky.

Share this
Tags

Must-read

Ochráňte efektívne svoj majetok vďaka domácemu alarmu

Domov je pre každého z nás tým najcennejším. Akým spôsobom ho účinne ochrániť? Podľa čoho vybrať vhodný alarm? Naučte sa vybrať vhodný alarm Domové alarmy pomôžu...

Pergola vytvorí útulné miesto aj na vašej záhrade

Pergola sa môže stať štýlovým doplnkom vašej záhrady. O čo vlastne ide a aké typy pergol existujú v súčasnosti? Pergola ozdobí každú záhradu Na definíciu pergoly...

Automatické hodinky

Automatické hodinky sú mechanické hodinky doplnené samonaťahovacím mechanizmom, ktorý zaisťuje naťahovanie pera v hodinkách bez nutnosti náťahu ručného. Týmto hodinkám sa tiež hovorí automaty...
spot_img

Recent articles

More like this