Užitočné veci, ktoré bežne ľudia vyhadzujú, pritom ešte dokážu poslúžiť

on

|

views

and

comments

Veľa vecí ľudia bezmyšlienkovite vyhadzujú bez toho, aby sa zamysleli, či ich nemožno ešte nejako využiť. V koši a kontajneroch tak končia užitočné veci ako sú škrupiny od vajec, rolky od toaletného papiera či noviny. Ako šikovne sa dajú ešte upotrebiť?

Škrupiny od vajec a banánovej šupky sú skvelými hnojivami
Škrupiny od vajec či banánovej šupky ľudia často vyhodia bez toho, aby sa zamysleli nad ich ďalším využitím. V lepšom prípade skončia tieto dve veci v hnedom kontajneri na bioodpad, často však končia v zmiešanom odpade. Veľa ľudí totiž nevie, že sú to naozaj výborné hnojivá. Banány sú plné vitamínov, najmä draslíka. Skvele sa hodí napríklad na hnojenie ruží, vyskúšajte k nim zahrabávať banánové šupky a za nejaký čas sa nestačíte čudovať, ako ruže rastú a bohato kvitnú. Rovnako je možné banánové šupky využiť teraz pri jarnej sadbe rastlín, stačí ich zakopať do pôdy.

To isté platí pre škrupiny od vajíčok, tie tiež ľudia vyhadzujú, pritom sa dajú využiť ako hnojivá pre rastliny, ktoré potrebujú vápenatú pôdu. Stačí ich rozdrviť a posypať s nimi pôdu. Najväčším prínosom sú pre zeleninové záhony. Ďalším benefitom škrupín je to, že odpudzujú slimáky, tie sa totiž nechcú predierať cez ich ostré hrany.

Ruličky od toaletného papiera vám ešte poslúžia
Ruličky od toaletného papiera niektorí ľudia vnímajú ako úplne nepotrebný predmet. Pritom ešte dokážu dobre poslúžiť. Teraz, keď je tu jar, vám ruličky poslúžia veľmi dobre ako ekologická náhrada plastových kvetináčov používaných na predpestovanie rastliniek. Stačí ich šikovne nastrihnúť, a vytvoriť tak dno kvetináčika. Potom ruličku naplňte zeminou a zasaďte semienka. Potom už ich pravidelne rastlinku zalievajte a čakajte, až vyklíčia. Za dva až štyri týždne bude rastlinka zrelá na presadenie.

Použiť ich možno aj ako organizéry, napríklad na detské pastelky, štetce, perá. Aby vyzerali vzhľadnejšie, stačí ich oblepiť baliacim papierom a obviazať stužkou. Rovnako si z nich deti môžu niečo vyrobiť, napríklad ďalekohľad za použitia lepidla a šnúrky. Niektoré ženy ich tiež používajú ako ekologické organizéry pre svoje šatky, ktoré úhľadne zmotajú do rolky.

Noviny využijete na upratovanie aj balenie darčekov
Ďalším predmetom, ktorý ľudia často vyhadzujú, sú noviny. Než ich umiestnite do modrého kontajnera na papier, zamyslite sa nad ich ďalším využitím. Je to totiž skvelý pomocník pri upratovaní. Na jar si mnoho ľudí v domácnosti robí poriadok. Na programe dňa je aj umývanie okien, pri ktorom sa vám budú staré noviny náramne hodiť. Na rozdiel od najrôznejších handričiek totiž na oknách nezanechávajú stopy, chlpy a šmuhy. Dôležité je, aby sa skutočne jednalo o novinový papier, lesklé papiere by okná mohli poškriabať alebo tiež púšťať farbu. Rovnako dobre ako staré noviny budú fungovať aj roztrhané silonky na vyhodenie, tých sa tiež nezbavujte. Ak skutočne fandíte ekológiu, možno už ste premýšľali nad ekologickým variantom balenia darčekov. Noviny sa na tento účel hodia mimoriadne dobre, navyše je také balenie veľmi originálne.

Share this
Tags

Must-read

Automatické hodinky

Automatické hodinky sú mechanické hodinky doplnené samonaťahovacím mechanizmom, ktorý zaisťuje naťahovanie pera v hodinkách bez nutnosti náťahu ručného. Týmto hodinkám sa tiež hovorí automaty...

Hľadanie si nového zamestnania a práce

Hľadáte si novú prácu? Aký je najlepší spôsob, ako začať hľadať prácu, nájsť rôzne spoločnosti, ktoré s Vami chcú urobiť pohovor, a získať Vami vytúžené zamestnanie...

Porovnanie parametrov Seed4Me VPN s TotalAV VPN: Aká VPN je lepšia?

Oplatí sa objednať Seed4Me VPN, alebo je lepšie dať prednosť BullGuard? Pomerili sme obe služby tvárou v tvár, spravodlivo ich obodovali a výsledok je...
spot_img

Recent articles

More like this